collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Zimní péče o pleť

Zimní péče o pleťJeště před měsícem bychom řekli, že letošní zima je opravdu zvláštní. Její závěr nás ale přesvědčil, že se dokáže pořádně projevit. Zatímco vánoce byly na blátě, únor nás překvapil mrazivým počasím, jaké jsme už ani nečekali. Co se týče naší pleti, suché mrazy, které teď panují, jsou to nejhorší, co ji může potkat. Navíc v topné sezóně je vzduch suchý úplně všude, doma, v autě i v kanceláři. Co tedy dělat, aby pleť zimou netrpěla více než je nutné?


Zima je nebezpečná pro pleť hlavně díky povětrnostním vlivům. Vítr pleť vysušuje, mrazivé počasí ji dehydratuje, nízké teploty vedou ke sníženému prokrvení a prochlazení pokožky. Při běžném provozu se často střídají teploty zevního a vnitřního prostředí, a přechod z venku do vytopených prostor vede ke zvýšenému prokrvení pleti. A to všechno narušuje strukturu pokožky a snižuje její přirozenou obranyschopnost. Tím se zvyšuje její citlivost.

V zimních měsících také zpomalují svou funkci mazové žlázy a zmenšuje se pocení. To má za následek ztenčení přirozené ochranné vrstvy kůže, která je složená z vody a mastných látek. Navíc jakmile venkovní teplota klesne o 15 až 20 stupňů, zároveň klesne o stupeň i teplota lidského těla, které pak není schopno zadržovat vodu v pokožce. Kůže se stane suchou, drsnou, může se stahovat a svědit.

U zdravé pleti není třeba obvyklé postupy při péči nijak zásadně měnit. Ale protože v zimě bývá více namáhána, má větší sklon k dehydrataci, omrznutí a vzniku rozšířených cévek, a některá kožní onemocnění se v tomto období také zhoršují, je nutné se potřebám kůže přizpůsobit. Důležité je také to, kde žijete a pracujete, zda se pohybujete často venku, nebo jen přecházíte z domu do auta a z něj do práce, zda bydlíte ve městě, na vesnici a podobně.

Hydratace je jeden z nejdůležitějších kroků. Nestačí ale jen pleťové krémy s hydratační složkou. Ty sice obsahují i kyselinu hyaluronovou, aminokyseliny, minerální prvky a podobně, přesto se pleť chová jako voskový papír. Kůže je alespoň schopná si převzít trochu vody obsažené v krému a „uložit si ji". Bez krému by pokožka časem vyschla a „okorala".

Jdete-li v tomto počasí ven, je dobré se namazat krémem, aby pokožka byla chráněna. „Zimní krém" může obsahovat větší podíl tukových látek, jako jsou například ceramidy, cholesterol, lipidy, rostlinné oleje a podobně. Vhodné jsou hydratační krémy se speciální emulzní formou, kdy jsou kapičky vody schované uvnitř tukových složek krému. Tím předejdeme takzvanému vymrzání vody a poškození pleti mikroskopickými krystalky ledu.

U zralé pleti se doporučuje pod denní krém použít navíc ještě sérum. V nočním krému, který může být přes zimu výživnější, by neměly chybět antioxidanty. Ty pomáhají pleti rychleji přes noc zregenerovat a vyrovnat se zátěží škodlivých látek v ovzduší. Ve městech v době smogové inverze je navíc důležité důsledné očištění pleti večer před spaním.

Svítí-li slunce, je dobré i přes zimu myslet na ochranu před UV zářením, a to zejména na horách, kde jeho množství stoupá o zhruba 4 % na každých 300 metrů nadmořské výšky. Pokožka kolem očí potřebuje zvláštní péči celoročně, protože se jedná o nejcitlivější oblast. V zimě však více než vyživující, s převahou hydratace a antioxidantů. Obtěžuje-li vás slzení očí ve větrném počasí, lze v okolí očí nanést pod make-up tenkou vrstvu kosmetické vazelíny a nakonec ještě přepudrovat. Okolí očí tak bude více chráněno.


 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz