collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Bílá mouka aneb spousta prázdných kalorií

Bílá mouka aneb spousta prázdných kaloriíUž víme, že bílý cukr našemu tělu škodí, a také jsme zjistili, proč je tak nezdravý. Nyní bych Vám ráda pověděla o tom, že bílá mouka našemu organismu ubližuje úplně stejně. Paradoxem je, že bílá mouka a bílý cukr chodí téměř vždy ruku v ruce. Najdeme je totiž často ve stejných potravinách, oba dva tvoří tzv. prázdné kalorie. Bílá mouka neobsahuje žádnou vlákninu ani výživné látky. V praxi to znamená, že Vaším tělem rychle projde a brzy přichází opět hlad. Má vysoký glykemický index, čili Vaše tělo opět zatěžuje.


Pokud byste nevěděli, kde všude se bílá mouka nachází, pak vězte, že se s ní denně setkáte mnohokrát. Rohlíky, sušenky, těstoviny, knedlíky, chléb, pizza, zahušťované polévky a omáčky... Takto bych mohla pokračovat ještě dlouho.

Co tedy s tím? Rada číslo jedna zní, omezte příjem bílé mouky. Pokud je to možné, nahraďte ji ve Vaší kuchyni celozrnnou moukou nebo ji úplně vynechejte. Jezte cereálie a vlákninu. Pokud už musíte nějaký pokrm z bílé mouky sníst, můžete si k tomu vždy dát nějakou porci vlákniny. Doporučovala bych Vám ke každému pečivo přiložit pár kousků čerstvé zeleniny, dávejte si malý salát ke každému jídlu. Vaše tělo tak získá potřebné živiny, vitamíny, zdravé látky a vlákninu a minimalizují se následky tzv. prázdných kalorií.

A ještě jeden postřeh na závěr! Zkuste si snít pár rohlíků z bílé mouky a stejné množství z mouky celozrnné. Uvidíte, že celozrnná mouka Vás mnohem rychleji zasytí. Tím pádem tohoto pečiva nemusíte kupovat tolik. Občas se setkávám s názorem, že celozrnné pečivo je drahé. Budete-li jej ale potřebovat míň, neutratíte navíc za výběr kvalitního pečiva ani korunu.

Vaše Hanka


 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz