collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Strašáci naší stravy aneb proč omezit bílý cukr

Strašáci naší stravy aneb proč omezit bílý cukrKdyž jsem psala knihu Zachraňte si život, zamýšlela jsem se nad tím, jaké nejhorší stravní zlozvyky máme. Spousta odborníků na zdravý životní styl mi dala zapravdu. To nejhorší, co můžete jíst, je bílý cukr, bílá mouka a uzeniny. Dnes Vám povím, proč je bílý cukr tak špatný.


I když si to možná neuvědomujete, bílý cukr jíte v podstatě pořád a začínáte s tím už ráno. Je totiž v pečivu, ve většině vařených jídel, také v oplatkách a sušenkách, v doslazovaných vodách a tak dále. Na co si vzpomenete, tam s největší pravděpodobností bude. I když už jste mnohokrát slyšeli, že cukr není zdravý, není na škodu připomenout si, v čem tkví jeho nebezpečí. V našem organismu se velmi rychle vstřebává. Takže když ho sníte, rychle Vás zasytí, cítíte energii. Ta ale brzy upadá, najednou jste unavení, zpomaluje se činnost mozku a Vaše tělo se potýká s dalšími nepříjemnými procesy, které jej zatěžují. Inzulín, který máte ve svém těle, sice vstřebávání cukru usměrňuje, ale uvědomme si, že tento proces se uskutečňuje mnohokrát za den. Je to stejné, jako byste stále jezdili na horské dráze nahoru a dolů. Pak se ani nemůžeme divit, že máme cukrovky a jiné podobné neduhy.

Bílý cukr navíc neobsahuje žádné živiny, takže když tělo potřebuje při jeho přeměně vstřebávat také další významné látky, třeba vápník, nedostává se mu ho. Náš organizmus si pak třeba zmíněný vápník hledá někde jinde v těle, vezme si ho z kostí a osteoporóza je na světě.

Nyní vidíte, že bílý cukr není zdravý. Tělo velmi zatěžuje a nic kromě okamžité krátkodobé energie mu nepřináší. Co ale s tím, když je cukr skoro všude a když naše tělo sacharidy potřebuje k jiným procesům? V první řadě platí, že byste se měli snažit nejíst sladké. Už od dětství cpeme děti nejrůznějšími sladkostmi a džusy. Bílý cukr se dá nahradit. Zvolte například hnědý třtinový cukr. Ten totiž není zbaven všech důležitých živin, proto je pro nás výhodnější. Na místě je však třeba upozornit, že i jeho konzumaci musíte omezovat. Co třeba zkusit sušené ovoce. Je zdravé a chutné. Nemáte rádi bílý jogurt? Nekupujte sladký, ale do toho bílého přimíchejte třeba rozinky nebo jiné ovoce a oříšky. Uvidíte, že Vám to zachutná a uděláte pro své tělo mnoho dobrého. Nemáte rádi hořký čaj? Co takhle osladit si ho 100 % jablečnou šťávou. Tu můžete přidat i do mrkvového salátu a garantuji Vám, že se Vaše děti oblíznou.

Zdravější náhradou za bílý cukr je také cukr hroznový neboli glukopur. Zmínit musím také med. Pokud si jej kupujete, volte český biomed nebo jej nakupujte přímo od včelaře. V medu je spousta zdraví prospěšných látek, včely do něj navíc přidávají také další přísady, které jsou pro náš organismus blahodárné. I zde ovšem platí zásada, že všechna tato sladidla mají stejnou energetickou hodnotu jako bílý cukr. Lepší jsou v tom, že obsahují mnohé potřebné živiny. Je však zcela na Vás, nakolik svou potravu doslazujete.

Přemýšlejte nad příjmem sladkého a zkuste vymyslet, kde všude se dá doslazování vyhnout. Pokud máte své tipy, kde a čím se dá bílý cukr nahradit, napište mi o tom a podělíme se s Vašimi postřehy i s ostatními čtenáři.

Vaše Hanka


 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz