collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Obecný význam výživových doplňků

Obecný význam výživových doplňků

A JEJICH VYUŽITÍ PRO SPORT A TVAROVÁNÍ POSTAVY

Cílem tohoto článku je vnést co nejvíce světla do oblasti, kde v maximální míře panují časté a především milné stereotypní představy. Pro mě záhadným způsobem dochází kvůli tomuto negativnímu jevu k velmi silnému odporu proti něčemu, co si naopak jednoznačně zasluhuje naší hlubší pozornost. Domnívám se, že jádro problému nejvíce spočívá ve dvou bodech. Prvním z nich je fakt, že většina lidí má někde uloženo (díky častým mystifikacím), že neexistuje přesné vymezení (nebo dokonce, že se tyto dvě věci naprosto shodují!) mezi zakázanými-nelegálními látkami a běžnými-volně prodejnými doplňky výživy. Při představě, že bych do sebe měl „cpát nějaké prášky" se mi dělá už předem zle. To je, Bohužel, naprosto dominující názor, v maximální míře rozšířen mezi běžnou populací, ve které se však velmi často vyskytují jedinci, kteří se rozhodli začít formovat svoji postavu, nebo prostě začít sportovat.


Druhým problémem bývá odmítání faktu, že jsou doplňky výživy vůbec podstatné. Často je laikům velmi zatěžko přijímat cokoliv ve formě koncentrátů, pokud to není z jídla. Ani vlastně neřeší fakt, že jejich samotné stravování je ten skutečný problém a vlastně z nich září neochota odhodlat se k jakémukoliv kroku ven ze zajetí vlastních špatných stereotypů.
Abych tyto mýty vyvrátil, bylo nutné, abych výše zmíněné uvedl ihned na začátku. Z tohoto bodu se nyní budeme postupně dostávat k pravdě uváděním věcí na pravou míru a do správných kontextů.


Tedy zaprvé:
Hlavní rozdíl mezi zakázanými látkami a doplňky výživy je pro většinu běžných lidí ten, že doplňky výživy se dají koupit ve fitness centrech, obchodech s výživou, které se na to specializují, nebo v lékárnách bez nutnosti předpisu, dokonce často i v obyčejných supermarketech. Všechny do jednoho mají na svých obalech potvrzení o schválení k prodeji. Dále se na jejich obalech vyskytují informace o obsažených látkách a doporučené dávkování. Výživové doplňky nikdy nejsou na hormonální bázi! Jednoduše řečeno, doplňky výživy jsou koncentrovaná množství látek, které se jinak vyskytují v pestrém jídle! Není tedy důvod se těchto „suplementů" bát. Pro nejefektivnější výsledky našeho snažení ve sportu, či konkrétně při snaze formovat sportem postavu (např. především v posilovně), nebo dokonce jenom při snaze o zdravější výživu obecně. Specielně při zvýšeném úsilí organismu (např. při sportu) jsou právě na tuto oblast kladeny vyšší nároky. Aktivitou vlastně stimulujeme následné fyziologické změny v našich tělech. Logickým důsledkem je, že nám pravděpodobně už nebude stačit pouze pestré jídlo, neboť bychom ho museli sníst příliš velké množství k tomu, abychom z něj získali z řidších koncentrací konkrétní živiny. Navíc se stává, že konkrétní jídla obsahují i jiné, nechtěné látky, které pak v takovém případě nadměrnější konzumace začínají mít i negativní vliv. Například se nám tak zvýší energetické nároky na trávení a to ani nemluvím o využitelnosti, nebo-li vstřebatelnosti. Právě proto mluvím o důležitosti významu výživových doplňků.
Naprosto jednoduše řečeno: Výživové doplňky (rozumná nadstavba pestré stravy) nás posunou přirozeným způsobem rychleji a efektivněji tam, kam chceme dojít. Ať už jde jenom o snahu zvýšit výkonnost, nebo dosáhnout určitých estetických kritérií při formování postavy, tyto prostředky nás posouvají rychleji vpřed a dostanou nás dál!


Zadruhé:
Dalším podstatným jevem je skutečnost, že u naprosté většiny výživových doplňků sice existují doporučená dávkování, nebo dokonce i omezení, ale tyto informace jsou nastaveny na nejprůměrnější případ zhruba 70kg člověka bez fyzické aktivity. Po konzultaci s osobou, která tomu opravdu rozumí (například kvalifikovaný trenér, nebo sportovní doktor) je samozřejmě možné tyto limity rozumným způsobem překračovat. Dokonce se často stane, že to je možno i několikanásobně překročit!! Tyto limity jsou mimo jiné i obchodními triky prodejců a často nemají nic společného se zdravotními doporučeními. Nechci nikoho nabádat za každou cenu k překračování dávkování u všech suplementů, co se mu kdy dostanou pod ruku, ale z vlastní zkušenosti (nejenom na vlastním těle) vím, že bez překračování těchto norem se člověk dostává k reálným výsledkům zbytečně déle, pokud vůbec. Jak již bylo řečeno, jsou to koncentráty látek obsažených v jídle, ale je možno s nimi daleko snáze manipulovat, měřit jejich příjmy přesně, nezatěžovat trávení a co je nejdůležitější-vůbec jich do sebe dostat dostatečné množství, což je mnohokrát u jídla samotného nereálné.
Pokud tedy máte zájem, především vy, čtenáři těchto stránek a příznivci a návštěvníci Fitka Hanky Kynychové, neváhejte nás (Hanku, či mě) oslovit v poradenství této problematiky! Věřte, že výsledky, které na vás čekají, pokud se touto cestou vydáte, za to rozhodně stojí!!

Váš Aleš Zelinka 

P.S. S Alešem a nebo se mnou si můžete zacvičit u mě ve fitku v Modřanech více zde>>>


Obecný význam výživových doplňků
 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz