collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Hanka radí:Pečujte o své zdraví, pěstujte EKO potraviny!

Hanka radí:Pečujte o své zdraví, pěstujte EKO potraviny! 

Velmi často se mě lidé ptají, jestli dokážu vydržet bez cvičení. Vždycky odpovídám, že když jsem ještě neměla děti, tak se dá říct, že jsem cvičila pořád. Když jsem necvičila s veřejností nebo sama v posilovně, tak jsem trénovala nebo vytvářela choreografie pro klientky či děti a byla jsem pořád v teplákách. Lenošení mě příšerně obtěžovalo. 

 

Teď, když mám děti, jsem vděčná za jakoukoliv volnou chvíli, kdy se nemusím hýbat. Třeba jako nedávno o víkendu. Jsou prázdniny, léto, takže bylo krásně a jakmile jsem docvičila ranní hodinu ve fitku, tak jsem jela domů a válela se s rodinou u bazénu. A co se dokonce podařilo - mohla jsem si chvíli číst, protože po mě nikdo nic nechtěl :-) Všichni měli všechno předem připraveno - jídlo, pití a tak.

 

A jak jsem s tak četla noviny, tak mě zaujal článek, který nesl titulek „Nový ekohit". Článek se týkal pěstování eko potravin, které vám vypěstuje soukromý zemědělec na vámi pronajatém políčku. Zkrátka si zaplatíte kousek pole a sledujete, jak se o vaši zeleninu a ovoce stará člověk, který nejen že tomu rozumí, ale hlavně uznává eko zásady. Pěstuje vám tak zdravé a čisté potraviny a ne geneticky modifikovanou, tedy tu, kterou si můžete běžně koupit v obchodě. Článek mě zaujal ještě více ve chvíli, kdy jsem se dočetla, že tento nápad vzešel od samotných spotřebitelů, kterým vadilo, že o potravině, kterou si koupí, nic nevím - odkud přichází, jak o ni bylo při růstu pečováno.

 

Po přečtení článku jsem si vzpomněla, jak jsem byla s dětmi nedávno na návštěvě u svých rodičů na Moravě. A protože bylo krásně a moji rodiče mají velké hospodářství a zahradu, tak děti  byly od rána do večera  na zahradě. Staraly se o zeleninu, zalévaly ji, okopávali, protrhávaly plevel, no prostě s babičkou pěstovaly alespoň chvilku eko zeleninu. Sbíraly eko rajčata a v kurníku vejce, krmily senem králíky a travou slepice, sbíraly švestky, abychom v zimě mohly pít eko slivovičku :-)

 

Vůbec jsem tak nemusela vymýšlet žádnou sportovní aktivitu, práce v hospodářství od rána do večera je vyčerpala - v dobrém slova smyslu - na tolik, že večer usnuly, jako když je do vody hodí.

 

A tak mě tak večer u vína napadlo, že děti které se nudí  a jedinou věcí, která je zabaví je počítač, by se mohly podílet na výrobě eko zeleniny. Taková brigáda na eko farmě nebo eko camp na léto se mi zdá jako skvělý nápad! Co říkáte?

 

Přeji krásný zbytek léta všem, kteří se o sebe chtějí starat a není jim jedno, co jedí.
Pamatujte: Zdraví je na první místě a proto je zdravé stravování trefou do černého! 

    

Vaše Hanka Kynychová

 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz