collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Pozitivní trend: školní jídelny nabízejí belepková jídla

Pozitivní trend: školní jídelny nabízejí belepková jídlaCeliakie v Česku trápí více než 100 tisíc obyvatel. Jedinou cestou, jak se nepříjemných příznaků této nemoci zbavit, je dodržovaní přísné bezlepkové diety. Děti jsou však často odkázány na stravování ve školních jídelnách, kde nemají možnost svou dietu dodržovat. V poslední době se projevuje pozitivní trend, kdy stále více českých školních jídelen nabízí strávníkům jídla bez lepku.V letošním školním roce začala bezlepkové obědy připravovat i  jídelna při Základní škole Mozartova v Olomouci. „Dietu u nás využívá pět dětí. Bezlepková dieta není životní styl, pro celiaky je to nutnost,“ říká ředitel školy Zbyněk Kundrom. Negativní i pozitivní zkušenosti s přístupem školy má cvičitelka aerobiku, instruktorka fitness a moderátorka Hanka Kynychová, jejíž patnáctiletý syn Filip a šestileté dcery Sofie a Alexandra mají diagnostikovanou celiakii. „Když šel syn Filip před 10 lety do první třídy, byla má zkušenost se školními jídelnami dost smutná. Letos nastoupí do první třídy má dvojčata, naštěstí je školní stravování v současné době na daleko lepší úrovni než dříve. Filipovi nyní vařím a vařit budu i holčičkám. Ve školní jídelně jim paní kuchařky jídlo ochotně ohřejí. Filipovi se stává, že mu spolužáci závidí zdravé jídlo. Vařit jim chci, protože ve velkých stravovacích zařízeních se používají polotovary, emulgátory a dochucovadla. Takže byť jsou jídelny ochotny vařit bezlepkově, pokazí to chemií, což je škoda,“ popisuje Hanka Kynychová.


Před několika desítkami let byla celiakie považována za dětskou nemoc. U pacientů se může objevit již po dvanácti měsících od narození. Díky moderním diagnostickým metodám ji lze dnes diagnostikovat  v kterémkoli věku. U malých dětí do tří let se celiakie projevuje střevními potížemi jako jsou průjmy, bolesti břicha, zvracení, častějšími změnami nálad a poklesem tělesné hmostnosti. „Děti, které trpí nesnášenlivostí lepku, mívají větší bříško, mnohem častější jsou však příznaky mimo zažívací trakt, například anémie nebo porucha růstu. V pubertě má u dětí fyziologicky nastat růstový výšvih. Ten ale u dítěte s celiakií obvykle nenastane, následná vyšetření u takového pacienta vedou k odhalení nemoci,“ uvádí MUDr. Eva Matoušková, PLDD spolupracující s AeskuLab.  Lidé s podezřením na onemocnění by měli projít vyšetřením, dlouhodobě neléčená celiake může způsobit vážné zdravotní komplikace. Prvním krokem diagnostiky celiakie je vyšetření z krve.


Informační server Bezlepkovadieta.cz v současné době eviduje v České republice 126 školních jídelen, které vaří bezlepkovou dietu. Mnoho jídelen si nemůže dovolit připravovat několik druhů jídel, a tak alespoň přistupují k vstřícnému kroku, žákům s celiakií ohřívají oběd přinesený z domova.

 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz