collalloc-banner-01.gif


Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz

Jóga v našem světě a životech

Jóga v našem světě a životechMáte pocit, že jóga není pro Vás? Myslíte si, že je to cvičení pro starší lidi nebo pro lidi, kteří se živí jen mungo klíčky a v životě nekousli do pořádného kousku masa? Představujete si hodiny nudného cvičení? Pak Vás zklameme. Instruktorka nejrůznějších druhů jógy, H.E.A.T. programu i BOSU Martina Součková se s Vámi podělí o to, proč začala s jógou, kdy na ni změnila názor a jak může být jóga přínosná pro naši západní civilizaci.


Je to asi 5-6 let, co jsem se poprvé setkala s jógou. V té době bylo moje psychické rozpoložení a tělesná kondice nastartované na „aktivnější" pohyb, činnost... Určitě to zná mnoho lidí. Řeknou si: „Ano, dojdu si na jógu zjistit, o čem to je." Ale pozor, záleží na tom, na jakou jógu jdete. Já si vybrat nemohla. Byla to jedna část mého studia na VŠ, kdy jóga byla z předmětů „C" - volitelných. Chtěla jsem to zkusit, ale nabídka byla pouze na Hatha jógu.

Vážení, myslela jsem, že tam po deseti minutách usnu, a zároveň si říkala, ať už se začne něco pořádného „potícího" dít. Ne, řekla jsem po této hodině. Toto opravdu nezvládnu. Jenže přibýval stres, práce, starosti a já si chodila opravdu odpočinout a zklidnit.

Studovala jsem v Olomouci, ještě na škole jsem se provdala do Prahy a hledala opět jógu. Dostala jsem se na hodiny powerjógy, aštangy, vinyasy. Zjistila jsem, že jóga je i velmi fyzicky náročná. Pokračovala jsem v samostudiu. Obcházela jsem centra, studia a fitka. Zjišťovala, že jóga je velmi individuální záležitost. Víceméně jaký je instruktor - taková je jóga. Velmi jsem si oblíbila hodiny jógy u Hanky Kynychové. Instruktorka Markétka byla pro mne impulsem, že i já mohu nejen cvičit a být vedena, ale sama předcvičovat a vést lidi.

joga2_180Můj pohled na jógu se za těch pár let velmi změnil. Mám spousty literatury a každý den, každou lekcí, každým osobním cvičením zjišťuji nové a nové věci. A to je to, co na józe miluji. Stále se učíte. Lidé vás učí. Pokaždé přijde někdo, kdo svým provedením asan nutí lektora zamyslet se, jak mu pomoci v pozici. Stále máte impulsy. Vaše tělo je učitelem, vaše pocity výukou... A pokud někdo nechce prožívat filosofickou stránku jógy, nenutím ho. Vím, že nejsme mniši z ašrámu, že potřebujeme fungovat v této západní společnosti. Myslím, že s tím jóga počítá. Nejprve svými pozicemi přesvědčuje fyzické tělo, že mu to dělá dobře. Pak se vkrade mysl a cítí, že chce jít dál. A až poté mohu k lidem přistupovat s tím, že je více než jen pozice a tělo. Proto říkám: „Jóga je pro každého, bez rozdílu věku, pohlaví a předešlých zkušeností."

Jak vnímáte slovo jóga? Máte z něho strach?, respekt?.... Žijeme v jiném prostředí než lidé, pro které je jóga, filosofie a principy jógy přirozeností. Jsme Evropané. Jsme lidé obklopeni betonovými stavbami, dopravními komunikacemi, železnými oři, médii... Hledáme cestu jak relaxovat. Nemusíme se zavřít do ašrámu, pojídat suchou rýži, pít pouze vodu a celé dny meditovat .Můžeme, ale nemusíme... Další cesta je tou přirozenější...alespoň pro mne. Bohužel, nemáme čas celý den meditovat, odpočívat. Zkusme to na pár desítek minut, naučme se vypnout. Naučme se relaxaci a zklidnění. To, co nám tu cestu a ten pocit umožní, je JÓGA. Je totiž o tom, co chcete, co hledáte. Jóga se svými ásanami a dechovým cvičením nám pomůže nalézt cestu zklidnění i v naší společnosti. Máme modifikace na všechno. Snažíme se přizpůsobit všemu a všem. Přizpůsobte i jógu svým možnostem. I to je náš cíl - „jóga ve městě". Nikam neodjíždíme, neodcházíme. Jen se zklidníme a na pár minut se ponoříme do svého nitra. Cvičte bez hudby. Cvičte jen sami se sebou. Nechte se vést zkušenými lektory. Vnímejte své tělo. Cestu duše, cestu těla... Na malou chvíli nikam nepospíchejte, Užijte si ten pocit. Svoboda. Vaše tělo. Vaše mysl.

Martina SoučkováJóga v našem světě a životech
 
Fitness club Hanky Kynychové Hejbej se TV Břišní pekáč s Hankou Kynychovou Nadační fond Hanky Kynychové - kynychova-nadace.cz E-shop kynychova-shop.cz